Аналіз кліматичних особливостей в Україні у 2014р.
Клімат є одним з найголовніших з чинників, що впливає на розвиток туристичного бізнесу у конкретному регіоні, а саме на сезонність туристичних потоків та величину туристичного трафіку. Клімат, погодні умови мають визначальний вплив на розвиток масового туризму. Відомо, що в Україні відбуваються довгоперіодні зміни мтеорологічних показників, при цьому часто піднімають питання зміни клімату. В даній статті наводяться основні результати аналізу кліматичних показників в Україні за 2014р., що виконаний працівниками Центральної геофізичної обсерваторії м. Києва (Праці Центральної геофізичної обсерваторії, Київ, 2015 р.)
За даними Всесвітньої Метеорологічної Організації 2014р. визнано найтеплішим на Землі після 2010 р. та найтеплішим на Північній півкулі, але в Україні він поділив 3–6-те місця серед найтепліших, його середня температура становила +9,8 °С, що на 1,6 °С вище за кліматичну норму. У Києві за середньорічною температурою повітря 9,4 °С, яка майже на 2 градуси перевищила кліматичну норму (1961–1990 рр.), 2014 р. поділив 5–9-те місця серед найтепліших років, до речі, повторив результат попереднього року. Минулий рік не відзначився значною кількістю температурних рекордів, їх було лише 17, приблизно стільки, скільки і у 2013 р. Найврожайнішим на рекорди був грудень, їх зафіксовано 7, і всі вони перевищували попередні максимуми, що є переконливим свідченням глобального потепління, що триває.
Загалом зима в Україні, як і в останні роки, була теплішою на 1,8 °С, а у Києві – теплішою за норму аж на 2,2 °С через аномально теплий лютий, його відхилення від кліматичної норми становило 3,0 °С по Україні та 3,7 °С по Києву, хоча грудень 2013 р. і січень 2014 р. були також теплішими за кліматичну норму.
Таку аномальність лютого підтверджує його температурний рекорд максимальної температури повітря +10,4 °С 21 лютого, який зафіксувала метеостанція Центральної геофізичної обсерваторії на проспекті Науки. Минулорічний січень встановив черговий рекорд місячної амплітуди температури повітря. Адже 9 січня було зафіксовано +8,2 °С, а 30 січня мінімальна температура вже опустилась до -23,4 °С, тобто амплітуда дорівнювала аж 31,6 °С.
Кількість опадів за зиму була недостатньою на всій території нашої країни.
у столиці її недобір становив 78 мм. від норми, оскільки усі місяці виявилися дефіцитними на опади, особливо грудень, на відміну від 2013 р., коли випала рекордна кількість опадів за місяць – 133 мм (2,5 норми).
На фоні підвищеної температури повітря протягом усіх місяців року, крім жовтня та листопада, різко виділяється березень – температура була суттєво вищою за кліматичну норму по Україні на 5,1 °С, а по Києву аж на 6,1 °С. Цей місяць став найтеплішим по всій території України, а у столиці – другим після березня 1990 р. Саме у березні у Києві відмічено три температурні рекорди, коли у столиці було зафіксовано найтепліші ночі з 1881 р.: 11 березня нічна температура не опустилась нижче +4,4 °С, 26 березня досягла +7,0 °С, у той день була перевищена й середньодобова температура, яка піднялась до позначки +13,2 °С.
Унаслідок аномального березня весна 2014 р. увійшла у кліматичний літопис найтепліших з 1881 р. як по Україні, так і у столиці.
Ця весна серед усіх сезонів року має найбільш позитивне відхилення від норми, а саме +2,8 °С по Україні та 3,1 °С у Києві, де вона розпочалась уже 9 лютого, коли середньодобова температура перейшла через нуль градусів у бік позитивних значень температур (досі найтеплішою залишалася весна 1975 р.).
Необхідно зазначити, що у Києві місячна кількість опадів у травні була найбільшою з 1891 р. і становила 172 мм., що відповідає аж трьом місячним нормам.
Особливістю 2014 р. є дефіцит опадів протягом усіх місяців, крім травня.
В листопаді їх випало найменше — тільки 26% кліматичної норми. Тому, підводячи підсумки, можемо сказати, що в Україні випало 93% опадів річної норми, а у столиці – 84% опадів. Такий недобір опадів спричинив обміління річок і негативно впливає на виробіток гідроенергії, яка так необхідна у пікові навантаження на енергосистему України. Минулорічна метеорологічна весна у столиці, на відміну від двох попередніх, виявилася доволі затяжною – вона тривала 3 місяці і шість діб.
Осінь загалом на всій території України і по Києву мали найменше серед усіх сезонів позитивне відхилення від норми, яке становило лише 0,2 °С, що можна вважати практично нормою.
Грудень як перший зимовий місяць розпочався морозною погодою, але надзвичайно тепла погода, як для зими, у період з 21 по 25 грудня, коли було зафіксовано найбільшу кількість температур, них рекордів року (7), привела до того, що він став також теплцщщ за норму на 0,2 °С. 20 грудня спостерігали найтепліші ніч (+2,9 °С) і день (+6,0 °С); 23 грудня стовпчик термометра піднявся до +9,1 °С, що вплинуло на температуру ночі 24 числа (+4,5 °С). Усі три добові параметри температури було перевищено 25 грудня: ніч +3,8 °С день +6,2 °С, абсолютний максимум +8,2 °С. На жаль, грудень був досить сухим – випала половина місячної норми опадів – 28 мм.